ZULÜM ALTINDA İNLEYEN , DOĞU TÜRKİSTAN UNUTULMADI .

kyazı’da Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı zulme tepki için bugün “Ses Ver Akyazı” yürüyüşü düzenlendi.

 

Herhangi bir kurum, kuruluş veya siyasi parti adına düzenlenmeyen yürüyüş, Doğu Türkistan’daki zulme karşı “!Ses Ver Akyazı!” ismiyle gerçekleştirildi. Saat 14:00’de Gazi Süleyman Paşa Camii önünden başlayan yürüyüş  Cevat Ayhan Camii’nde basın açıklamasıyla son buldu.

 

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdullahat Abdurrahman’ın da katıldığı yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, 1949 yılından bu yana sistemli bir şekilde Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yapılan zulümlerin bardağı taşıracak noktaya ulaştığı ifade edildi. Çin Hükümeti’nin Doğu Türkistan’a yerleştirilen göçmen Çinlilere yaşam olanağı sunmak için yerli halkın topraklarını işgal ettiği kaydedilen açıklamada; “Yerli halkın kendini savunmak için söylediği bir çift söz bile terör söylemi olarak adlandırılıyor. Uluslararası Af Örgütü rakamlarına göre Eylül 2018 itibariyle 1 milyondan fazla kişi toplama kamplarında alı konulmaktadır. Onbinlerce insan yakınlarından haber alamadıkları gerekçesiyle insan hakları örgütlerine başvurmaktadır. Her hangi bir yargılama yapılmaksızın ve hukuki karar olmaksızın toplama kamplarında alıkonan insanlara fiziki ve psikolojik işkenceler yapılmaktadır. Sözde yeniden eğitim merkezi olarak tanımlanan bu kamplarda yetersiz beslenme ve çok geniş çapta sistematik işkenceler yapıldığına dair deliller BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların elinde mevcuttur” denildi.

 

Kamplarda ayrıca yaşlı, çocuk,engelli kadınların da olduğunun rapor edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.; “İbadet etmenin yasak olduğu, işkence kamplarının kurulduğu, Müslüman bacılarımıza tecavüz edildiği, İslam’dan vazgeçmeleri için sayısız işkencelerin yapıldığı Doğu Türkistan halkının biz Müslüman kardeşlerinin desteklerine ihtiyaçları vardır. Bugün buraya Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize uyguladığı zalimliği duyurmak için toplandık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir