EKREM YÜCE BEKLENEN AÇIKLAMAYI YAPMADI .

 

 

 

Sakarya Büyük şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’den İzmir depremi sonrası , deprem kenti Sakarya’lıları olarak , yaşanması muhtemel depreme karşı alınacak önlemler açıklaması bekleniyordu .

Kasım Ayı Sakarya Büyük Şehir Belediye meclis toplantısında deprem önlemi olarak deprem ofisi kuruldu , Sakarya depreme hazırlıklı hale getirilecek açıklaması yeterli ve gerekli bulunmadı .

Depremi bilen , depremi yaşamış Sakarya’lı eski gazeteci Yaşar Durmuş , depreme hazırlıktan daha ziyade önlem kararları beklediğini dile getirdi. En önemli alınması gereken kararın ise , Sakarya’nın , Akyazı dahil , Hendek , Karası , Geyve gibi ilçeler hariç yüksek katlı bina yapımına müsade edilmeyecek açıklaması olmalıydı .

Sakarya ve Akyazı’da dört , beş katlı binaların yıkıldığını , hatta zemin sıvılaşmasının yoğunluğundan sağlam binalar yan yattığı , temellerin günyüzüne çıktığı görülen 1999 asrın depremi , Sakarya’da zemin çok katlı binalara izin vermemekte . Bu sebeple gazeteci Yaşar Durmuş’a göre , Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye camili , Karaman konutlarının yapılma nedeni zemin sağlamlığı olduğunu hatırlatması , Adapazarı merkezin ve Akyazı’nın zemini sağlam olmadığı gerçeğine istinaden ,çok katlı binalar yapım aşamasında durdurulmalı , deprem olmadan çok katlı üç ,üstü katların alınması teşvik edilip , gerekirse belediye imkanları ile çok katlı binalarda azaltılma yapılıp , Deprem değil , bina öldürür’e tedbir almalı .

Yaşar Durmuş bu görüşü ile Ekrem Yüce’nin yeterli ve güvenilecek açıklamada bulunmadığını beyan etmiş oldu , bu görüşlere , Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce nasıl cevap verecek merakı oluştu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir