HASAN ALİŞAN DESTEK BEKLEMİYORUZ.

 

 

 

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, bu hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında çıkan kararların ardından esnaf ve sanatkarların son durumu hakkında halk54.com’a açıklamalarda bulundu.

Vaka artışlarında ikinci dalganın başladığı sonbahar ayında koronavirüs önlemleri kapsamında alınan tedbirler gereği kapalı olan esnaf ve sanatkaların zor günler geçirdiğini aktaran Alişan, artık dayanacak güçlerinin kalmadıklarını belirterek sağlık kurallarını tehdit etmeyecek şekilde artık açılmak istediklerini vurguladı.

“PARTİ KONGRELERİNİN SERBEST BIRAKILMASINI ANLAMIŞ DEĞİLİZ”
Sektörler arasında ayrımcılık yapıldığını belirten Alişan, “Turizmde hizmet veren büyük otellerden tutun, büyük restoranlardan tutun her kesim açık ama esnaf sanatkâr kesimine gelince de kapalı olması virüsün meydana geldiğinin söylenmesi kadar abes bir şey yoktur. Örnek veriyorum 2020’nin son döneminde esnaf sanatkârların içerisinde bulunduğu sorun ve diğer meslek kuruluşlarının ilgili sorunlarının tartışılacağı genel kurullarının iptal edilmesi yani insanların bir araya gelmesini engellemek kadar doğru bir karar yoktu. Hükümet tarafından alınmıştı. Tebrik ediyorum ancak hükümetten bu kararı alan kişilerin siyasi partilerin kongrelerini serbest bırakmasını anlamış değiliz” diye konuştu.

“500 LİRA 750 LİRA KİRA DESTEĞİ VERİLMESİ KADAR KOMİK BİR ŞEY YOK”
Hükümetin esnafa verdiği 500 lira ve 750 liralık kira desteğini komik bulduklarını ifade eden Alişan, “1 yıllık ortalama süre içerisinde iş yeri kapalı olan iş yeri tüketim kapasitesi minimum seviyeye inen esnaflarımızın yanında çalışanlarının maaşları nasıl veriliyor? Kiralar nasıl veriliyor? Bunları anlamakta anlatmakta mümkün değil. Elbette bunun karşısında hükümet önemli tedbirleri almıştır. Hükümetin bazı paketleri var buna yok demek yanlış olur. Ne kadar yeterlidir 8 bin lira, 10 bin lira en az minimum kira verirken 500 lira 750 lira kira desteği verilmesi kadar komik bir şey yok.” dedi.

“ESNAF VE SANATKARLARIN GÖREVİ İŞ YERİ KAPATMAK DEĞİL”
Doğalgaz, elektrik ve su faturalarının iş yerleri kapalı olan yerlerde ortalama ücret olarak açıkken tahakkuk eden miktarların geldiğini vurgulayan Alişan, “Özellikle belirtmek istiyorum bu virüsün bedelini küçük esnaf ve sanatkâr ödememeli. Esnaf ve sanatkârın görevi iş yeri kapatmak değildir. Bunu herkesin bilmesi lazım.” dedi.

“DESTEK İSTEMİYORUZ, AÇILMAK İSTİYORUZ”
Esnaf ve sanatkarların zincir marketlerin haksız rekabetiyle baş edecek gücü kalmadığını kaydeden Alişan, “Binlerce sektörde çalışan işsizden iş umudunu ortadan kaldırmamak için kısa bir süre içerisinde karar vericilerin yani kanun yapıcıların koyacağı kuralları uygulamaya koyarak işletmelerimizi açmak istiyoruz. Biz destek istemiyoruz. Eğlencenin had safhada olduğu işletmelerde ki gibi kurallar bizde de olsun bizde işletmelerimizi açalım.” dedi.

“DAĞ FARE DOĞURDU”
Bu hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından bekledikleri kararların çıkmadığını aktaran Alişan, “Bu hafta yapılan bakanlar kurulu toplantısından beklentimiz vardı. Dağ fare doğurdu tabirini kullanmak zorundayım. hiçbir şey bulamadık. Sadece ve sadece 15 Şubat’ta köy okullarına açılacak. 1 Mart’tan umudum var. Özetliyorum, bu güne kadar sorunların hepsini ilgili ve yetkili karar vericilere anlattık, ilettik, talep ettik. Yaptıklarından Allah razı olsun. Toplumun her kesimi bu taşın altına elini koymalı diyoruz. “ dedi.

“İŞİN SONU PEK İYİ GÖZÜKMÜYOR”
Sağlık kurallarını tehdit etmeyecek şekilde kuralların konulmasını ve artık iş yapmak istediklerini söyleyen Alişan, “En son iflas eden kesim esnaf kesimidir. Neden? Kanaatkârdır, parası varsa harcar, parası varsa gezmeye gider, parası varsa alır. Ama büyük işletmeler böyle değil bahşiş ödemek zorunda giderleri karşılamak zorunda aksi takdirde kepenkleri indirir. Biz küçük esnaf ve sanatkâr kesimi bu kanaatkârlığın sonunda bir yıl dayanabildik. Sağlık kurallarını tehdit etmeyecek şekilde kurallar konulsun biz iş yapalım. Aksi takdirde bu bu işin sonu İyi değil.

 

  •  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir