ESNAFA YAZIK GÜNAH DEĞİLMİ?

 

 

 

YAZAR, FATİH SAYILGAN.

Cenazeler de sayı kısıtlaması mevcut ancak görüyoruz ki ünlü-ünsüz veya tanınmış kişilerin cenazelerinde kısıtlama denilen birşey yok.
Kongreler de virüs bulaşmıyor ama eve misafir kabul edemezsiniz. Bir yılı geçti evde kal ama ev bulaş oranı çok yüksek millet nereye gidecek her birey tek başına bir ev de mi yaşayacak. Kendileriyle çelişen bir sürü açıklama saçmalıkları.

Kural ve kanunlar herkese eşit olmalı. Vatandaşın burnundan düşen maske neticesinde yapıştır cezayı hemen. Maske bugüne kadar koruyuculuğu ispatlanmadı. Dezenfektan çılgınlığı yarınlarda deri dermatoloji hastalıklarına davetiye çıkartacak.

Vaka ve virüsler de ki değişimler yani yeni çıkan güncel mutasyonlu virüsler den söz edilen dönemde normalleşme konuşulması da trajikomik bir durum.

Kurallara ya hep beraber uyalım ya da hiç uyulması herkes özgürce davransın. Adamına kişiye kişilere göre adalet veya kural mı olur? Bunca zaman kurallara uymaya özenle gayret gösterenler, çalışamayan kişi ve esnaflara yazık günah değil mi?

Önce yönetici ve idareciler kurallara uymalı, örnek olmalı ki maalesef örnek yerine ördek olduşu için hiç hiç bir şekilde sonuca ulaşamıyoruz. İnsanlar zaten perişan olmuş, sıkıntılı bir dönemden geçerken sadece sıradan vatandaşlara geçerli olan kurallar yerine herkesi kapsayan, sözde değil özde yani icraat da örnek olan yöneticilerimizle beraber bu salgından kurtulabiliriz…

Havaalanlarında 3er metre arayla, çift maskeli şekilde bilet sırasına girdikten sonra, iç içe küçücük koltuklar da yan yana yolculuk yapılması da komik bir durum.

Kurallara uymayan yöneticiler, istediği gibi davranmasının ardından “maske, mesafe, temizlik” kurallarına uymaya davet etmesi de “dinime küfreden Müslüman olsa” deyimini akıllara getiriyor ve tabiki o yöneticilerin söylemleri etkisiz oluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir