SAĞLIĞIMIZ GELECEĞİMİZDİR,

 

 

TARİHE NOT DÜŞMEK:
SAĞLIĞIMIZ GELECEĞİMİZDİR, GELECEK PLANLANMALIDIR.

Kamu hastanelerinin mevcut yatak kapasitesi 1850, özel hastanelerin mevcut yatak kapasitesi ise 350 yatak olarak bulunmaktadır. Yani Sakarya’mızın toplam hasta yatağı kapasitesi 2200 yataktır.

Nüfus ile yatak sayısı arasındaki oran Türkiye’de ortalama olarak %28, Almanya’da ise bu oran %35 olarak yer almaktadır. Sakarya’mızın nüfusunun 1,043 milyon olduğunu düşünürsek hasta yatağı oranımız %22 oranında bulunmaktadır. Dolayısıyla hem yatak, hem de doktor sayımız oldukça azdır.

Yeni inşa ediledek olan Şehir Hastanesi’nin 1000 yatak kapasiteli olduğunu düşünürsek, bu oranın %32 mertebesine çıkması kaçınılmazdır. Bu oran da Türkiye ortalamasının üzerine çıkmak demektir.

Bu noktadan soruna bakarsak yakın gelecek için sorun bulunmamaktadır. Uzun vadeli düşününce ve 2053 yılını değerlendirince nüfusumuzun 2 Milyon kişiyi geçmesini ön görmek için kahin olmaya gerek yoktur.Hal böyle iken 30 yıl içerisinde ilave 3000 yatağa daha ihtiyaç duyacağız. Bu da her on yılda bir yeni Şehir Hastanesi demektir. Beş yılda bir de Araştırma Hastanesi anlamına gelir.

Gelecek seçimi değil de gelecek nesilleri düşünen siyasetçiler bu sorunu acilen gündeme taşımalıdır. Orman Bölge Müdürlüğü’nün arazisi bu sebeple önemlidir, bunu doğru bulmayan kişi ve siyaset kurumunun yeni yapılacak hastane yerini bugünden planlamalıdır. Bunun için medya başta olmak üzere, Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Milletvekillerimiz, ve Sivil Toplum Örgütleri’ni göreve davet ediyor, farkındalıklarının dikkatine sunuyorum.

Selam ve Sevgilerimle;
Ersin TARANOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir