DEPREM POLİTİKASI RANT KONUMUNA DÖNÜŞMESİ.

Depremi hatırlayanlar Yenikent’i önemsemeli’

Yenikent Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Fikri Arslan, 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız asrın depreminin yıldönümünde yaptığı açıklamasında, “Sakarya’nın deprem kuşağında olduğu unutulmamalı ve bu gerçek kapsamında depremi hatırlayanlar sağlam zemine sahip Yenikent’i daha çok önemsemeli” dedi.

Unutmak mümkün değil

Başkan Arslan, depremi yaşayanların o geceyi ve sonrasında yaşadıklarını unutmalarının mümkün olmadığını belirterek, “Deprem sonrasında zemini sağlam olan Karaman, camili ve Korucuk bölgesinde oluşturulmaya çalışılan Yenikent aradan geçen 22 yıl da ne yazık ki istenilen seviyeye ulaşamadı. Bölge hafif raylı sistemi beklerken ulaşım daha da içinden çıkılmaz hale geldi. Biran önce bu bölgeye raylı sistem yapılıp ulaşım ile birlikte bölgenin gelişimine daha fazla katkı vermek gerekiyor” dedi.

Valilik ve Adliye

Sakarya Valiliği’nin ardından bölgeye gelen Meslek Yüksek Okulu’nun da o bölgeye gelen hareketliliğe yetmediğini belirten Arslan, “Yeni Adliye binasının da bölgemizde kalmasını sağlayan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. 3 mahallede hızla gelişiyor ve nüfusları artıyor. Şehrin 3 büyük mahallesi burada bulunduğuna göre belediye daha çok yatırım ile zemin olarak güvenli olan bu bölgenin Serdivan gibi cazibe merkezi olmasını sağlayacak projeleri hayata geçirmesi lazım. Bir eğlence merkezinin yanında Çark Deresi kenarı değerlendirilip buralar da güzelleştirilebilir” dedi.

Hastane ve yeni yol

Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte Yenikent’e ulaşımı sağlayan Sebahattin Zaim Bulvarı’nın da yetersiz kalmaya başladığını söyleyen Arslan, “Yeni bina ve okullarla birlikte yol trafiğin yükünü kaldırmaz hale geldi. Günün birçok saati yol tıkanıyor. Biran önce Yenikent’e ikinci bir duble yol yeni yapılacak bin yataklı hastanede gözetilerek yapılmalı. Bu bölgenin adı gibi Yenikent olması için gereken yapılmalı. Belediyeler eski mahalleleri onarıp yapacağına yeni bölgeyi cazip kılacak yatırımlara yönlenmeli. Burayı cazip kılmalı. Bu vesile ile bir kez daha 17 Ağustos gecesi kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Fikri Arslan 1.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir