BAŞTAN KAYBETTİLER.

Sakarya da seçim yapmana bile gerek yok desem yeri var. Muhalefet kanadı daha seçim başlamadan havlu atmış. Sakarya mutaassıp bir şehir. Geçmişte Refah Partisinin kalesiydi şimdilerde AK Parti’nin kalesi konumunda. Büyükşehirden kim aday gösterilirse gösterirsin beni de aday gösterseler seçilirim çünkü burada şahıs değil parti ön plana çıkıyor. Aslına bakarsanız yerel seçim gibi görünse de bir genel seçim mantığı var kimse adaylara bakmıyor.

Bir de inanmışlık var. Seçimi kazanmaya en yakın tüm şehir genelinde AK Parti gibi görünüyor. Bu nedenle muhalefet adeta seçim bitse de işlerimize dönsek kafasında. Ne reklamlar da ne projeleriyle haber olmuyor olamıyorlar. Basın danışmanları, sosyal medya planlayıcıları yok sanırım. Öte tarafa bakıyoruz öksürse haber servis ediyorlar. Basın yayın kanallarını disiplinli bir şekilde kullanıyorlar. Hal böyle olunca meydan boş kalıyor Cumhur İttifakı birliktelik ve ahenk içinde çalışıyor. Muhalefet zaten birbirine düşmüş kendi iç kavgalarıyla meşgul. Bana göre ülkeyi ve yerel yönetimler de var olmak istemiyorlar en azından Sakarya için durum bu yönde.

En basit örneği verecek olursam CHP ve İYİ parti Büyükşehir adayları basın ile birlikte bir araya gelemediler. Bunu bile yapamayanlar seçime giriyor. Bu kadar büyük bütçeler içinde basın yayın ayağını düzgün kuramıyor iseniz bence siyaseti bırakın, evinize gidin emekliliğinizin tadını çıkartın; bu siyaset size göre değil.

Çok önemli bir lidere sahip AK Parti zaten maça 10-0 önde başlıyor. Gösterilen adaylar da kendilerinden bilmesin bence kerameti. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan uyumadan gece gündüz; sanki kendisi o şehirden adaymış gibi mücadele veriyor, ilerleyen yaşına rağmen. Fakat gösterilen adaylar liderlerinin çeyreği kadar çalışamasa da kurdukları sistemle bu açıklarını da kapatıyor. Basın ve sosyal medya kısmını çok iyi kullanıyorlar. Her şeyi haberleştirip nokta atışı yapıyorlar.

Bu denklemi çözemiyorsanız zaten yarışa girmeyin baştan kaybetmiş, havlu atmış oluyorsunuz. Bana göre seçim heyecanını yitirmiş bir muhalefet var diğer tarafta ilk günkü gibi seçimi çok az bir farkla kazanacak gibi mücadele eden Cumhur İttifakı var. Sanırım seçimin sonucu buradan görebiliyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadın siyasetçiler arttıkça daha iyi bir toplum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir