MISIR FİATI ,ÜRETİCİYİ ÜZÜYOR .

Mısır üreticisine reva görülen taban fiata razı değiliz .
Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR; serbest piyasada tüccarlar tarafından 30 rutubet için tonu 850,00  TL den başlayan mısır fiyatları her iki günde bir gerileyerek ton başına 820,00 Tl ye kadar düşmüştür. Toprak Mahsulleri Ofisinin 30 rutubet mısır fiyatları piyasa fiyatlarının çok altında kaldığından ilimizdeki mısır üreticileri açısından hiçbir olumlu rekabet imkanı oluşturmamıştır.
Çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem fabrikasının açıkladığı fiyatta ton başına 30 rutubet için 815,00 TL olarak açıklanınca piyasa tamamen serbest piyasadaki tüccar ve sanayicinin eline mahküm kalmıştır. Zaten TMO’nun açıkladığı 14 rutubet  bürüt mısır fiyatının ton başına 1.150,00 TL olarak açıklanması üreticide büyükbir hayal kırıklığı oluşturmuşken, serbest piyasada oluşan fiyatlarda üreticiyi büyük bir kızgınlığa sevk etmiştir.
Bu şartlar altında mısır üreticisi önümüzdeki sene üretim yapamaz hale gelecektir. Sektörün içerisinde bulunan başta Tarım Bakanlığı olmak üzere bütün sanayici ve alıcılar çiftçinin sesine kulak vermelidir. Bu gidişin sonu hayra alamet değildir. Gerek fiyat istikrarının sağlanması gerekse desteklerin arttırılarak mısır üreticisinin zararının telafi edilmesi üretici tarafından acilen beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir