HASAN ALİŞAN ESNAFIN ASIL SORUNUNU UNUTTURMAYACAĞIZ.

 

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı Ekonomi Reform Paketinde, esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik olarak müjdelenen maddeleri memnuniyetle karşılamakla birlikte beklentilerimizin olduğunu da ifade etmek istiyoruz.

Açıklanan pakette basit usulde vergilendirilen 850 bin esnafımıza dönük gelir vergisi muafiyeti ve beyan yükümlülüğünün kaldırılması da yer alıyor. Bu vergi muafiyeti ile zor günler geçiren esnaf ve sanatkârımızın bir nebze nefes alacak olmasının önemli olduğuna inanıyoruz.

Ayrıca açıklanan pakette Mesleki Eğitim Merkezleri’nin gençler için daha cazip kılınması için kalfalık döneminde alınan ücretlerin arttırılması da bulunuyor. Bu merkezlerde öğrenim gören gençlerimizin ücretleri devlet tarafından ödenecek ve esnaf ve sanatkârlarımızın üzerindeki yük kaldırılmış olacak. İŞKUR desteklerinin geleceğin mesleklerinde yeni iş imkânları oluşturmasına dönük revizyonun da son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

İlave istihdam desteği ile küçük ölçekli işletmeler yani esnaf ve sanatkârlarımıza Kredi Garanti Fonu güvencesi ile 24 ay vadeli 6 ay geri ödemesiz 100 bin TL’lik kredi kullanma imkânı da sunuluyor. En fazla 5 kişiye kadar olan bu uygulamadan yararlanan esnaf ve sanatkârlarımız ilave istihdamları için yıl boyunca ödedikleri SGK ve işsizlik sigortası primlerini de vergiden düşebilecek.

SGK ve Vergi Yapılandırmalarının taksitlerinin ertelenmesini, esnaf ve sanatkârımıza sicil affı getirilmesini, pandemi sebebiyle gelir kaybına uğrayan esnafımıza bilançosuna göre adil bir şekilde hibe desteklemelerin yapılmasını da bekliyoruz. SESOB olarak üyelerimize yönelik yapılan her türlü olumlu adımı memnuniyetle karşılıyor ancak asıl çözüm bekleyen sorunlarımızın da unutulmamasını talep ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir